Logo
Telefon zamiast dokumentów? Ministerstwo Cyfryzacji szykuje duże zmiany

21 listopada 2016 20:22

Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji, zaprezentował w poniedziałek koncepcję i zasadę działania mDokumentów. Wynika z niej, że już wkrótce gdy będziemy chcieli załatwić sprawę w urzędzie lub gdy zostaniemy zatrzymani do kontroli policyjnej nie będziemy musieli mieć przy sobie prawa jazdy czy dowodu osobistego. 

Jeśli podamy pesel lub nasz numer telefonu i zostanie on wpisany do systemu, dostaniemy kod. Podamy go urzędnikowi i dzięki temu dostępne będą potrzebne, nasze dane. Arkadiusz Szczebiot zaznaczył, że w zmianach, które proponuje Ministerstwo Cyfryzacji, telefon będzie bramką dostępową do naszych danych a nie miejsce ich przetrzymywania. Z tego względu, można mówić o dowodzie przez komórkę a nie o dowodzie w komórce.

Istotny jest fakt, że każdy telefon wyposażony w aktywną kartę sim posłuży do korzystania z dokumentów. Będzie to bezpieczne, oparte o model, który już  funkcjonuje w niektórych państwach, np.w Austrii. Nawet jeśli zgubimy telefon komórkowy, to nie zgubimy naszych danych. Poziom bezpieczeństwa mDokumentów będzie wyższy niż tradycyjnie używanych dokumentów.

NW

Źródło: niezależna.pl