Logo
TNS: Polacy nie wierzą, że komisja śledcza wyjaśni aferę Amber Gold

fot. Wikimedia Commons

8 września 2016 22:35

Według sondażu przeprowadzonego przez TNS, większość Polaków nie wierzy w wyjaśnienie afery Amber Gold przez komisję śledczą, która już rozpoczęła pracę.

19 proc. jest przekonanych, że komisja śledcza "zdecydowanie nie wyjaśni" afery Amber Gold, 36 proc. wskazuje opcję "raczej nie wyjaśni". Co piąty ankietowany wskazywał, że komisja specjalna "raczej wyjaśni" nieprawidłowości, a zaledwie 3 proc. jest przekonanych o pełnym sukcesie komisji. Co ciekawe, aż 47 proc. badanych uważa, że afera Amber Gold była wydarzeniem kryminalnym z udziałem wysokich urzędników państwowych i polityków a 25 proc. wskazuje, że było to wydarzenie czysto kryminalne na bardzo dużą skalę. 

Przypomijmy, że w wyniku nieprawidłowości przy Amber Gold swoje oszczędności straciło ponad 11 tys. osób. Głównym wątkiem badania komisji śledczej będą rażące nieprawidłowości i zaniechania ze strony instytucji publicznych, przede wszystkim Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ABW, CBŚ oraz banków współpracujących z przedsiębiorstwem finansowym. Już w grudniu 2009 roku Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała, że Amber Gold nie posiada zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjmowanie pieniędzy obciążąnych następnie ryzykiem.

 

Paweł Jaworski
Źródło: TNS, bankier.pl, Gazeta.pl, Komunikat prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.