Logo
Tomasz Rzymkowski: Uwaga na CETA [WIDEO]

fot. Prosto z Mostu

5 października 2016 09:34

"CETA będzie oznaczać dominację wielkich korporacji zza oceanu na polskim rynku a to negatywnie wpływa na polską rację stanu. Apelujemy do Prawa i Sprawiedliwości o negatywne zaopiniowanie i sami będziemy głosować przeciwko przyjęciu tej umowy" – poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15, Endecja) wyjaśnia czym jest i przestrzega przed szkodliwą umową.

"Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że zdanie odrębne zgłosił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest przeciwny podpisywaniu przez Polskę, a właściwie wyrażeniu pozytywnej opinii o tej umowie. To Unia Europejska zawiera tę umowę z Kanadą. Mówiąc wprost, jest to obejście tylnimi drzwiami umowy TTIP, która dotyczyła stosunków gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Większość tych największych korporacji ma swoje przedstawicielstwa w Kanadzie i za ich pomocą będzie mogła uczestniczyć w szerszej formule relacji gospodarczych między Polską a tymi podmiotami" – mówi Tomasz Rzymkowski dla "Prosto z Mostu".

"Dzisiaj mamy różne umowy międzynarodowe, które wielkimi korporacjom światowym tę podmiotowość nadają, ale to jest niewspółmierne do tego co proponuje CETA, już nie mówiąc o TTIP, które do tej pory nie ukończyło stadium negocjacyjnego i wszystko wskazuje na to, że ta umowa nigdy nie wejdzie w życie, natomiast CETA to jest obejście TTIP" – dodaje poseł.

"To jest wielkie zagrożenie dla polskich rolników. Pamiętajmy o tym, że mamy do czynienia z podmiotami gospodarczymi o nieporównywalnym poziomie gospodarczym. To jest swoista przepaść między podmiotami funkcjonującymi w Polsce, czy nawet w Europejskiej gospodarce. Mamy przyjąć umowę, która zapewni "równowagę" między podmiotami, które z obiektywnego punktu widzenia nie wykazują żadnej symetrii" – wyjaśnia jeden z współtwóców Endecji.

"Słabość państwa Polskiego i słabość naszych podmiotów gospodarczych spowoduje dominację tych wielkich korporacji zza oceanu na polskim rynku a to negatywnie wpływa na polską rację stanu. Apelujemy do Prawa i Sprawiedliwości o negatywne zaopiniowanie i sami będziemy głosować przeciwko przyjęciu tej umowy" – przestrzega polityk.

PJ
Źródło: Prosto z Mostu