Logo
Transseksualista wygrał w biegu dla kobiet. "To nie fair wobec żeńskich uczestniczek"

fot. Flickr

10 czerwca 2016 08:22

Nattaphon Wangyot identyfikuje się jako "Kathleen Ice" i wziął udział w biegu na 100 m jako kobieta. Dystans pokonał w czasie 13.14, pozostawiając daleko w tyle pozostałe zawodniczki. Rodzice dziewcząt są zdegustowani.

Nowe rozporządzenie prezydenta Baracka Obamy wprowadza w amerykańskich szkołach nie tylko wspólne korzystanie z toalet, ale także pryszniców zgodnie z wybraną przez siebie płcią. Administracja ustępującego prezydenta przekonuje, że decyzja jest efektem troski o "komfort i bezpieczeństwo" osób transseksualnych.

Matka jednej z zawodniczek mówiła: "Zawodnicy byli nagradzani do 4 miejsca, moja córka uzyskała piąte. Do końca nie wiedziała, że rywalizuje z mężczyzną. Jak mam jej teraz powiedzieć, że aby wygrać musi nie tylko trenować tak, aby pokonać inne dziewczęta, ale i też mężczyzn?"

Kwestie związane z prawami osób transseksualnych budzą wiele kontrowersji. Za jedne z najbardziej liberalnych rozwiązań uznaje się model holenderski, gdzie nawet szesnastoletnia osoba może ubiegać się o proces zmiany płci i hormonoterapię. Według statystyk na taki krok decyduje się rocznie 10 osób. W Polsce nie istnieją obecnie normy prawne określające sposób zmiany płci.

 

Paweł Jaworski
Źródło: gość.pl, lifesitenews.com / fot. Flickr