Logo
Trump: należy zbierać dane o muzułmanach w USA

21 czerwca 2016 09:48

Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych w wywiadzie dla CBS zaproponował, aby zbierać dane o muzułmanach przebywających w USA. "Musimy kierować się zdrowym rozsądkiem".

Wcześniej Donald Trump otwarcie mówił o wprowadzeniu zakazu imigracji wyznawców islamu do Stanów Zjednoczonych oraz inwigiliacji ośrodków kultu muzułmańskiego. Teraz kandydat Partii Republikańskiej wyszedł z nową propozycją.

"Myślę, że w skali państwa powinniśmy poważnie rozważyć możliwość tworzenia portretów psychologicznych" - mówił kontrowersyjny biznesmen. Posłużył się terminem "profiling", co można rozumieć jako zbieranie podstawowych danych o jednostkach stanowiących potencjalne zagrożenie. Za chwilę dodał, że "sam nienawidzi tej koncepcji", ale w tym przypadku należy posłuchać "głosu zdrowego rozsądku" i wziąć przykład z państwa Izrael, gdzie taki system funkcjonuje.

Trump stwierdził, że "radykalny islam" stanowi realne zagrożenie, czego przykładem jest ostatnia strzelanina w Orlando, w wyniku której śmierć poniosło 50 osób. 

Kolejne pomysły polityka spotykają się z falą krytyki. Jego kontrkandydatka Hilary Clinton nazwała je jako "nieamerykańskie". "To przeczy wszystkiemu, co nazywamy w naszym kraju wolnością religijną" - mówiła. Jej zdaniem wdrożenie takich założeń spowoduje jeszcze większe zagrożenie atakami terrorystycznymi ze strony Państwa Islamskiego i doprowadzi do alienacji wyznawców Mahometa w USA.

 

źródło: usatoday.com

N.