Logo
Trump przedstawił plan prezydentury na pierwsze 100 dni

23 października 2016 19:53

Szczegółowy plan swoich inicjatyw jako prezydenta w czasie pierwszych 100 dni od objęcia rządów przedstawił w sobotę Donald Trump. Zapowiada między innymi reformę podatków i wyrzucanie nielegalnych imigrantów. Program reform gospodarki, systemu rządów, walki z korupcją i poprawy bezpieczeństwa kandydat Republikanów do Białego Domu zaprezentował w Gettysburgu w Pensylwanii.

Trump zapowiedział renegocjację układu NAFTA o wolnym handlu z Meksykiem i Kanadą oraz zerwanie analogicznego układu z krajami regionu Pacyfiku (TPP), sankcje wobec firm, które przenoszą zakłady za granicę, obniżenie podatków od korporacji z 35 do 15 procent, zniesienie ograniczeń na produkcję energii podyktowanych m.in. ochroną środowiska i uproszczenie systemu podatkowego. Ponadto obiecał zamrożenie rozbudowy administracji federalnej i wyeliminowanie nadmiernych regulacji rządowych, które krępują działalność biznesu. Trump utrzymuje, że wszystkie te reformy radykalnie przyspieszą wzrost gospodarczy i przyniosą 20 milionów nowych miejsc pracy w ciągu 10 lat.

Zapowiedział, że przystąpi do budowy muru na południowej granicy, za który „zapłaci Meksyk” i rozpocznie deportacje nielegalnych imigrantów. Cofnie fundusze dla miast udzielających schronienia nielegalnym imigrantom i tymczasowo zablokuje wjazd do USA cudzoziemców z krajów znanych jako wylęgarnie terroryzmu. Obywatele krajów, które będą odmawiać przyjęcia swoich obywateli deportowanych z USA, nie będą dostawać wiz amerykańskich. W ustawie, której projekt Trump zapowiedział, znajdzie się też wymóg minimalnych kar więzienia od 3 do 5 lat dla nielegalnych imigrantów przyłapanych na próbach ponownego przekroczenia granicy. 

NW

Źródło: TVP Info