Logo
Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją o odznaczenie polskiego kierowcy

26 grudnia 2016 18:41
Czy Łukasz Urban, bohaterski kierowca ciężarówki, który do ostatnich chwil próbował powstrzymać zamachowca z Berlina, ma szansę na pośmiertne odznaczenie Związkowym Krzyżem Zasługi, najwyższym niemieckim orderem państwowym?            Na stronie internetowej www.change.org trwa właśnie zbiórka podpisów pod petycją skierowaną do prezydenta Niemiec Joachima Gaucka o uhonorowanie w ten sposób Polaka.

Jak do tej pory pod apelem podpisało się 33 tys. internautów. Autorka petycji Constanze Stelzenmueller napisała, że Łukasz Urban „aktem heroizmu prawdopodobnie uratował wiele istnień ludzkich. Za tę odwagę zasługuje na najwyższe niemieckie odznaczenie”.

Decyzją premier Beaty Szydło rodzina polskiego kierowcy otrzyma rentę specjalną. Bliskich Łukasza Urbana chętnie wspierają też internauci z całego świata – w internetowej zbiórce na rzecz rodziny Polaka zebrano już ponad 165 tysięcy funtów, czyli ok. 854 tys. zł. Z bliskimi zamordowanego kierowcy solidaryzuje się także Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, które także zapowiedziało akcję zbierania pieniędzy.
 
MR
źródło: tvp.info