Logo
Trybunał w Hadze: Miloszewić oczyszczony z zarzutów. 10 lat po śmierci

Fot. quotesgram.com

10 sierpnia 2016 20:17

Slobodan Miloszević, były prezydent Serbii i Federalnej Republiki Jugosławii, został oczyszczony z zarzutów przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. W 2001 roku został oskarżony o wywołanie konfliktów wojennych w Kosowie, Chorwacji i Bośni. Łącznie postawiono mu 66 zarzutów. W 2006 roku zmarł w haskim więzieniu.

Jak pisze portal strajk.eu: W 1999 roku NATO przeprowadziło wojnę napastniczą przeciw resztkom Jugosławii za pretekst podając “obronę ludności albańskiej w Kosowie” przed rzeczonym “Rzeźnikiem Bałkanów”. To z kolei było uzasadniane nadużyciami, jakich wojsko jugosłowiańskie dopuszczało się podczas walk z separatystyczną organizacją militarną zwaną Armią Wyzwolenia Kosowa. Wiele opisywanych w mediach “zbrodni reżimu Miloszewicia” okazywało się później aktami sztuki scenograficznej, np. słynna wówczas “masakra w Raczaku”. NATO bombardowało Kosowo i Serbię przez prawie trzy miesiące dokonując tragicznej dewastacji i setek morderstw, oraz, a jakże wprowadzenia demokracji.

Portal wskazuje również na stosunkowo długie ukrywanie faktu uniewinnienia Milosevica. Służby prasowe trybunału są tak zapracowane, że od 24 marca do dziś nie zdążyły przygotować konferencji prasowej, na której ogłosiłyby to, co jest napisane w oficjalnej dokumentacji: ‘Trybunał nie uzyskał przekonania, jakoby Slobodan Miloszewić miał uzgodnić i wykonać plan czystki etnicznej na społeczności chorwackiej i muzułmańskiej na terytorium Serbii (…) Podobnych zamiarów nie poświadczają żadne dowody’ – informuje serwis strajk.eu.

W trakcie trwania procesu Milosevic zmarł w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach - przed śmiercią pisał list z prośbą o przyznanie mu rosyjskich lekarzy, gdyż podejrzewał, że jest podtruwany. Jego podanie nie zostało pozytywnie rozpatrzone, a serbski ex-prezydent zmarł rzekomo na atak serca.

Natalia Wiślińska

Źródło: strajk.eu, dzienniknarodowy.pl