Logo
Turcja ostrzega przed podróżą do Szwecji:"To kraj gwałtów"

fot. Pixabay

20 sierpnia 2016 08:35

Na lotnisku w Stambule pojawiły się plakaty i napis, który ostrzega turystów przed podróżą do Szwecji. Powód? "To kraj gwałtu". Taka reakcja władz Turcji to z pewnością odwet za twitterowy wpis ministra spraw zagranicznych Szwecji, który pisał, że nowe tureckie prawo pozwoli na wykorzystywanie seksualne dzieci.

Od czasu nieudanego zamachu stanu w Turcji relacje między nią a Europą uległy znaczącemu pogorszeniu. Ostrzeżenia dla podróżnych w Stambule nie są dziełem przypadku, Trybunał Konstytucyjny Turcji uchylił zapis kodeksu karnego, który mówił o karze za wszystkie akty seksualne z udziałem dzieci poniżej piętnastego roku życia. Trybunał zwrócił się jednocześnie do rządu z prośbą o dopracowanie przepisów.

Miniter Spraw Zagranicznych Szwecji podzieliła się komentarzem na Twitterze w tej sprawie:"Decyzja turecka, aby pozwalać na kontakty seksualne z dziećmi poniżej 15 lat musi być zmieniona". Ostatnio tureckie władze interweniowały w sprawie napisu, który pojawił się na lotnisku w Austrii głoszącego, że "Turcja pozwala na seks z dziećmi poniżej 15. roku życia". Sprawa wywołała zgrzyt dyplomatyczny, stąd też na lotnisku w Stambule pojawiły się ostrzeżenia i hasło:"Czy wiesz, że Szwecja ma najwyższy na całym świecie wskaźnik dokonywania gwałtów?".

 

PJ
Źródło: WP, Twitter