Logo
Turcja zawiesiła stosowanie na terytorium kraju Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

23 lipca 2016 10:23

W związku z próbą zamachu stanu turecki parlament formalnie zatwierdził wprowadzenie na trzy miesiące stanu wyjątkowego. Turcja zawiesiła też stosowanie na terytorium kraju stosowanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. 

Informację o zawieszeniu Konwencji przekazał wicepremier Turcji Numan Kurtulmus. Podkreślił, że decyzja ta nie narusza międzynarodowych zobowiązań kraju. Zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka jej zapisy mogą zostać zawieszone w stanie wyższej konieczności, na przykład wojny lub stanu wyjątkowego. 

Wprowadzenie stanu wyjątkowego postulował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Podkreślił, że jest on całkowicie zgodny z konstytucją i nie stanowi naruszenia prawa ani podstawowych wolności obywateli. Decyzję w sprawie stanu wyjątkowego, wprowadzonego po raz pierwszy od ok. 15 lat, podjął rząd pod przewodnictwem Erdogana, po zasięgnięciu opinii Rady Bezpieczeństwa Narodowego, której posiedzenie odbyło się w Ankarze. Parlament, który zatwierdził wprowadzenie stanu wyjątkowego, liczy 550 członków. Stan wyjątkowy poparło 346 deputowanych, 115 było przeciw.Stan wyjątkowy pozwala na ograniczenie albo zawieszenie niektórych praw i wolności obywatelskich bez konieczności zmiany ustaw za zgodą parlamentu. Daje także dodatkowe uprawnienia władzom różnych szczebli i policji. 

Paweł Jaworski

Źródło: TVO Info