Logo
Turcy bez wiz do Unii Europejskiej? Trwają rozmowy

fot. Pixabay

5 czerwca 2016 08:32

Nastąpił przełom w rozmowach między Unią Europejską a Ankarą, dotyczących zniesienia wiz dla obywateli tureckich. Pierwotnie, obywatele Turcji mieli swobodnie poruszać się po krajach Wspólnoty wraz z końcem czerwca, ale wszystko wskazuje na to, że data ulegnie przesunięciu. 

Poprzednie negocjacje stanęły w punkcie, w którym Bruksela ujęła jako warunek zmianę prawa antyterrorystycznego w Turcji. Ankara stanowczo odmówiła a rozpoczęte rozmowy zawieszono. Przełom nastąpił wraz z deklaracją złagodzenia stanowiska przez prezydenta Erdogana. 

CZYTAJ TAKŻE: ANKARA WZYWA SWOJEGO AMBASADORA Z NIEMIEC PO TYM JAK BUNDESTAG POTĘPIŁ LUDOBÓJSTWO ORMIAN

W ostatnim czasie relacje na linii Berlin-Ankara są wystawione na ciężką próbę. 2 czerwca Bundestag przyjął dokument uchwałę: "Pamięć o ludobójstwie Ormian i innych chrześcijańskich mniejszości 101 lat temu". Za przyjęciem głosowały wszystkie kluby niemieckiego parlamentu.  Decyzja spotkała się z ostrą reakcją Turcji, która wezwała na konsultacje swojego ambasadora w Niemczech. Choć przedstawiciele klubów Bundestagu stanowczo podkreślali, że uchwała jest jedynie aktem sprawiedliwości oddanym ofiarom, a Niemcy jako ówczesny sojusznik Imperium Osmańskiego także odpowiadają za tamtą zbrodnię to Ankara stanowczo protestowała przeciwko rezolucji.

 

Paweł Jaworski
Źródło: TVP Info / fot. Pixabay