Logo
Turecka policja rozpędziła gejowską paradę [WIDEO]

fot. youtube.com

21 czerwca 2016 10:08

Turecka policja przy pomocy gazu łzawiącego, armatek wodnych i gumowych kul rozpędziła nielegalną paradę gejowską. Środowiska LGBT postanowiły przemaszerować ulicami Stambułu mimo oficjalnego zakazu ze strony władz miasta.

Kilkadziesiąt demonstrantów zgromadziło się na ulicy Istiklal, głównej arterii handlowej największego tureckiego miasta. Sporo z nich miało tęczowe flagi.

Policja natychmiast uniemożliwiła manifestacji poruszanie się oraz wezwała zgromadzonych do rozejścia się. Po zignorowaniu poleceń, funkcjonariusze przystąpili do akcji. W ruch poszły armatki wodne, gaz łzawiący i gumowe kule. Do rozbicia parady zaangażowano ponad 300 policjantów, kilku demonstrantów zostało aresztowanych. 

W tym roku władze miejskie Stambułu dwa razy zakazywały manifestacji środowiskom LGBT, powołując się przy tym na względy bezpieczeństwa. W ciągu ostatniego roku na ulicy Istiklal doszło do dwóch zamachów bombowych - argumentują. 

Zwolennicy "wolnej miłości" skarżą się na ucisk "zarówno ze strony państwa, jak i środowisk ortodoksyjnych". Te ostatnie zapowiadały zresztą kontrmanifestację, jednak ta w niedzielę się nie odbyła.

Działacze LGBT zwołując nielegalną demonstrację mieli na celu "uczczenie pamięci ofiar masakry w Orlando" oraz zaprotestowanie przeciwko polityce rządu, która wyklucza przyznawanie jakichkolwiek praw homoseksualistom. W "geście solidarności" z demonstrantami, ambasada USA w Turcji wywiesiła na swojej placówce tęczowe flagi.

 

 

 

 

źródło: nbcnews.com

N.