Logo
Tusk straszy perspektywą wstrzymania unijnych pieniędzy dla Polski

11 stycznia 2017 16:48

"Nie możemy pozwolić, by Polska była w tej przestrzeni ryzyka, że ma budżet, który nie do końca jest legalny" - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na antenie TVN24 BIS.

"Jest oczywiście druga rzecz, być może w perspektywie najbliższego roku, a nie tygodnia, najważniejsza: to pewność, że budżet naszego państwa został uchwalony we właściwy, legalny sposób. (…) Nie możemy pozwolić, by Polska była w tej przestrzeni ryzyka, że ma budżet, który nie do końca jest legalny" - dodał. Tusk, kwestionując legalność uchwalenia budżetu, wpisał się w narrację Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, które domagają się powtórzenia debaty budżetowej. Dał również do zrozumienia, że zagrożone mogą być wypłaty środków z Unii Europejskiej. "Każdy, kto będzie miał złą wolę i będzie dociekliwie chciał sprawdzać prawną sytuację Polski z dwuznacznie uchwalonym budżetem, będzie miał mocne argumenty. Trzeba zrobić wszystko by nikt, kto będzie chciał wykorzystywać tę sytuację, tych argumentów nie miał" - podkreślił były premier.

Odnosząc się do obecnego kryzysu parlamentarnego Tusk jako głównego winowajcę, jak łatwo sie domyślić, wskazuje partię rządzącą. "Odpowiedzialność zawsze w dużo większym stopniu spoczywa na władzy, dlatego nie mam wątpliwości, że to rolą władzy, PiS-u i szefostwa parlamentu jest uczynienie tego pierwszego kroku, aby dać przestrzeń do kompromisu" - zaznaczył.

 

MR

źródło: TVN24 BIS