Logo
"Tworzymy nową historię relacji między Polską a Białorusią". Pierwsze takie spotkanie od 10 lat w polskim parlamencie

fot. Paweł Jaworski

9 czerwca 2016 21:17

"Tworzymy nową historię relacji między Polską i Białorusią" mówił ambasador Republiki Białorusi w Polsce  Aleksander Awerianow. Grupę bialteralną zainicjowała grupa polskich posłów, którzy chcą nawiązać lepsze kontakty z naszym wschodnim sąsiadem. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że relacje między Mińskiem a Warszawą powinny być bliższe.  

"To pierwsze takie spotkanie od 11 lat. Przed nami wiele do zrobienia i odrobienia" – mówił na spotkaniu białoruski dyplomata, który wyraził głęboką wdzięczność inicjatorom grupy za to, że są gotowi do podjęcia rozmów z Republiką Białorusi. Aleksander Awerianow podkreślił, że jest to przełom w stosunkach z Polską. Wskazał też, że Białoruś może być ważnym partnerem w kontaktach handlowych, których przyszłością również ma zająć się nowo powstała grupa bilateralna.

"Chcemy, aby te spotkania były miejscem, gdzie wspólnie będziemy omawiać problemy i dochodzić do porozumienia" – podkreślał poseł Adam Andruszkiewicz (Kukiz 15', Endecja), współprzewodniczący polsko-białoruskiej grupy parlamentarnej.

"Bardzo się cieszę, że stosunki między Polską a Białorusią ulegają normalizacji. Powstanie tej grupy to będzie początek dobrej, sąsiedzkiej współpracy, której z różnych przyczyn nie udawało się wcześniej nawiązać. Mamy również nadzieję, że zintensyfikują się stosunki gospodarcze między naszymi krajami ponieważ obecna sytuacja nie służy żadnej ze stron. Będziemy pilnowali, by wszystko wróciło na właściwe tory" – mówił poseł Bartosz Józwiak (Kukiz 15', Endecja).

"Zgadzam się z panem ambasadorem, że Polska i Białoruś mogą budować na mocnych fundamentach i to jest bardzo ważne przesłanie. Po wyborach na Białorusi mamy spokojne trzy lata, które wykorzystamy na normalizację, zacieśnienie i intensyfikację stosunków. Nie możemy zmarnować tego czasu. Nie możemy zmarnować kolejnych trzech lat" – dodał Sylwester Chruszcz (Kukiz 15', Endecja)

 

O tym, jak ważne są dobre sąsiedzkie stosunki mówił także były marszałek województwa podlaskiego – Mieczysław Kazimierz Baszko z Polskiego Stronnictwa Ludowego, podkreślając, że grupa podejmie działanie mające na celu między innymi przywrócenie połączeń kolejowych między krajami.

 

Paweł Jaworski
fot. Paweł Jaworski