Logo
Uchodźcy chcieli wrócić do Turcji...wpław

dw.com

12 maja 2016 11:11

 

Grupie sześciu imigrantów znudziło się czekanie na jednej z greckich wysp więc postanowili wrócili do Turcji. Nie byłoby w tym niczego szokującego gdyby nie fakt, że migranci postanowili swoją podróż odbyć wpław...

Wypłynęli z greckiej wyspy Chios, gdzie od kilku miesięcy czekali na decyzję greckich władz odnośnie ich dalszych losów. Podzielili się na dwie grupy, pierwsza złożona z czterech Irakijczyków miała ze sobą dmuchane koło ratunkowe.Nie przepłynęli jednak za daleko, gdyż kilkaset metrów od wyspy zostali złapani przez miejscowych funkcjonariuszy.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi uchodźcy najprawdopodobniej zdecydowali się na taki krok z obawy przed zatrzymaniem ich przez tureckie władze po ich ewentualnym odesłaniu do tego kraju.

W Grecji przebywa obecnie ok. 8,4 tys. uchodźców objętych ustaleniami umowy na linii Unia Europejska- Turcja, zgodnie z którą uchodźcy, ktorzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przetransportowani z powrotem do Turcji, jeśli nie złożyli wniosku o azyl lub jeśli ich wniosek został odrzucony.

 

C.

 

za:deon.pl