Logo
Uchodźcy uciekają z krajów bałtyckich. Zasiłki są dla nich zbyt niskie, boją się głodu

28 listopada 2016 18:52

Uchodźcy przybyli do Litwy i Łotwy szybko uciekli do Niemiec. Nie odpowiadały im zbyt niskie zasiłki i warunki zakwaterowania. Jeden z nich przyznał: „Ci, którzy wyjechali mówili że z Syrii uciekli bojąc się śmierci od kul, ale tutaj bali się śmierci z głodu".

W ramach programu relokacji tzw. uchodźców do krajów Unii Europejskiej, Litwa przyjęła 90 imigrantów z obozów w Grecji. Jednak północno-wschodni sąsiad Polski nie przypadł im do gustu. Znakomita większość przybyszów uciekła do Niemiec, a na Litwie zostało ich jedynie 18 z 90 imigrantów. Największa grupa - 34 osoby, uciekła autokarem do Niemiec. "Ci, którzy wyjechali mówili że z Syrii uciekli bojąc się śmierci od kul, ale tutaj bali się śmierci z głodu" - powiedział jeden z nielicznych uchodźców pozostałych na Litwie.

Podobną sytuację można zaobserwować na Łotwie. Ponad połowa z 63 przybyłych imigrantów już opuściła granice kraju. Minister Spraw Wewnętrznych Łotwy rozkłada ręce. „Przecież nie możemy zatrzymywać ich siłą" - przyznał polityk.

Uchodźcy uciekają z krajów bałtyckich przez niskie świadczenia socjalne. Na Litwie czteroosobowa rodzina otrzymuje 450 euro przez pierwsze pół roku. Potem kwota zmniejsza się o połowę. Władze Łotwy rozważały podniesienie zasiłków, jednak obawiają się, że lepsze uposażenie imigrantów od reszty obywateli, spowoduje wzrost niezadowolenia w społeczeństwie.  

Jedynie władze Estonii przyznają, że wszyscy z 77 przybyłych imigrantów wciąż znajduje się w granicach kraju. 

źródło: rp.pl
BS