Logo
Ukraina: apel o ustanowienie dni pamięci "polskich zbrodni"

30 sierpnia 2016 20:11

Do ukraińskiego parlamentu wpłynął wniosek, by "uznać za zbrodnicze działania państwa polskiego na etnicznych ziemiach ukraińskich, które miały miejsce przed, w czasie i po drugiej wojnie światowej". Autorem treści jest m.in. były prezydent Ukrainy, Leonid Krawczuk. 

Jest to ukraińska reakcja na uchwałę Sejmu z lipca, która wyraźnie określiła wydarzenia z Wołynia z 1943 r. mianem ludobójstwa. Wśród sygnatyriuszy dokumentu znajdują się również inni politycy oraz intelektualiści.

W apelu widnieją trzy daty, które mają być symbolem "polskich zbrodni": 25 kwietnia, odnoszący się do akcji "Wisła" i przymusowej deportacji Ukraińców, 23 września, przypominający o "polskich represjach wobec Galicji ukraińskiej" oraz 25 grudnia.

Ostatnia data ma wydźwięk wyjątkowo skandaliczny, gdyż mówi o "ludobójstwie dokonanym przez polskie podziemie na Ukraińcach zamieszkujących odwieczne ukraińskie ziemie". Co ciekawe, odnosi się ona do 25 grudnia 1942 r. (a więc na kilka miesięcy przed Rzezią Wołyńską oraz odwetem Armii Krajowej). Wtedy to polscy partyzanci mieli zacząć "masowe czystki" wśród ukraińskiej ludności.

Data wrześniowa nawiązuje do 1930 r. i decyzji sanacyjnych władz o zastosowaniu "antyukraińskich środków działania".

 

źródło: interia.pl

N.