Logo
Ukraina odgradza się murem od Rosji

youtube.pl

16 maja 2016 16:43

Na terenie obwodu ługańskiego na granicy z Rosją, Ukraina rozpoczęła budowę muru. Na szczególnie niebezpiecznych odcinkach mają powstać rowy przeciwczołgowe. Władze ukraińskie przewidują zakończenie prac do 2018 r.

Prace zaczęły się na terenie obwodu ługańskiego. Jak relacjonuje wiceminister ds. terytoriów tymczasowo okupowanych i osób przesiedlonych Hryhorij Tuka w telewizji Ukraina 112 – „Obecnie trwają badania stanu gleby, prace przygotowawcze do wykonania technicznego zadania. Pracują dwie silne grupy, które posuwają się wzdłuż granicy naprzeciw siebie”. Konstrukcja muru ma być różna na całej długości. Miejscami ma być to siatka, która zapobiegnie przechodzeniu bydła czy ludności przez granicy, zaś w odcinkach szczególnie zagrożonych atakami czołgów powstaną rowy przeciwczołgowe.

O budowie podobnego systemu zabezpieczeń na granicy ukraińsko – rosyjskiej mówił już w ubiegłym roku wicepremier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, wysuwając koncepcję tzw. europejskiego wału, który miałby uniemożliwić "swobodny przepływ terrorystów z Rosji" i wzmocnić pozycję jego kraju w dążeniach do likwidacji wizowego ruchu z państwami UE.

Długość granicy lądowej między Ukrainą a Rosją wynosi 1974 km. Władze w Kijowie nie kontrolują jej całości, szczególnie zaś odcinków opanowanych przez separatystów w obwodach donieckim i Ługańskim.

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl/