Logo
Ukraina przez Rosję zrezygnuje z Eurowizji?

youtube.pl

13 maja 2016 17:41

Prezes ukraińskiej telewizji państwowej – Zurab Ałasanija wydał oświadczenie, w którym deklaruje, że Ukraina zrezygnuje z udziału w konkursie piosenki w Eurowizji w przyszłym roku, jeśli w tym wygra artysta z Rosji. Reprezentantka Ukrainy na konkursie śpiewa o losie Tatarów krymskich.

Reprezentantką Ukrainy na Euowizji jest Jamala. Piosenkarka pochodzi z zaanektowanego przez Rosjan Krymu, a do Sztokholmu udała się z piosenką pt. „1944”, która poświęcona jest stalinowskiej deportacji jej narodu. Zurab Ałasanija na Facebooku zadeklarował swoje poparcie dla artystki, wyrażając przy tym nadzieję, że gospodarzem konkursu w 2017 r. będzie Ukraina. Podkreślił natomiast: "Jestem jednak zmuszony myśleć o alternatywie: jeśli zwycięzcą zostanie mężczyzna o nazwisku Łazariew (Siergiej Łazariew z Rosji) to myślę, że przyszłym roku program pierwszy (ukraińskiej TV) odmówi udziału w konkursie".

Tatarzy zostali przesiedleni z Krymu do Azji Środkowej z rozkazu Józefa Stalina w 1944 r. Przyczyną było oskarżenie ich o kolaborację z III Rzeszą. Ok. 46% z nich nie przeżyło deportacji, reszcie pozwolono wrócić w połowie lat. 80. Obecnie Tatarzy stanowią 12-14% ludności Krymu. Część z nich opuściła go i zamieszkała w Ukrainie, ci którzy pozostali narzekają na prześladowania ze strony władz rosyjskich.

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl