Logo
Ukraińcy zalewają Wrocław. Miesięcznie przybywa pięć tysięcy

10 maja 2016 19:14

Z danych wrocławskiego urzędu pracy wynika, że co miesiąc do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdża aż 5 tysięcy obywateli Ukrainy - informuje Gazeta Wrocławska.

W sumie we Wrocławiu przebywa już ich ok. 40 tys. Wielu wyjeżdżając z kraju macierzystego zabrało swoje rodziny. Niektórzy z polskich przedsiębiorców mówią, że chętnie zatrudniają Ukraińców, ponieważ Polacy "albo wyjechali, albo mają strasznie wygórowane żądania, albo nic nie umieją"

Z Ukraińcami problem polega na tym, że często po odpowiednim przeszkoleniu kończy się im pozwolenie na pracę. Mimo to tendencja jest rosnąca. W 2015 r. do Wrocławia miesięcznie średnio przyjeżdżało 3 tys. osób tej narodowści. Na początku 2016 r. liczba ta wynosiła już 5 tys.

Ukraińcy najczęściej zatrudniani są jako pracownicy fizyczni, aczkolwiek zdarzają się przypadki wykwalifikowanych jednostek. Dotyczy to informatyków, którzy chętnie są zatrudniani w korporacjach. Pracodawcy podkreślają, że wymagają oni mniej, a jednocześnie są bardziej zdeterminowani.

Polacy o podobnych umiejętnościach często wyjeżdżają do Niemiec. Odnosi się to głównie do zachodnich województw, takich jak Wielkopolska czy Dolny Śląsk. 

 

źródło: Gazeta Wrocławska

N.