Logo
Ukraińska partia: uchwała wołyńska to "cios w plecy" Ukrainie

23 lipca 2016 21:26

Pojawiają się pierwsze reakcje na Ukrainie na niedawno uchwaloną "uchwałę wołyńską", która rzeź na Wołyniu z 1943 roku nazywa wprost "ludobójstwem". Neobanderowska partia Swoboda określiła to "ciosem w plecy walczącej z Rosją Ukrainie".

„Sprowadzanie konfliktu polsko-ukraińskiego do ludobójstwa jest częścią zaplanowanej na Kremlu kampanii wymierzonej w Ukrainę, w której wzięli udział krótkowzroczni polscy politycy lub agenci wpływu Moskwy" - czytamy w oświadczeniu nacjonalistycznej partii.

Ukraińcy w krótkim oświadczeniu przedstawiają również swój pogląd na wydarzenia na Wołyniu. Ich zdaniem Ukraińcy powzięli jedynie odwet i było to działanie obronne. „Polsko-ukraiński konflikt z 1943 roku na Wołyniu był związany ze stroną polską, która nie chciała uznać prawa Ukraińców do bycia gospodarzami na swojej ziemi, planowała wskrzesić po wojnie swoje imperium kolonialne i pragnęła nie dopuścić do samostanowienia ukraińskiej nacji na zachodnioukraińśkich ziemiach” - piszą działacze Swobody.

Całe oświadczenie odnosi się krytycznie nie tylko do treści uchwały, ale i do jej okoliczności. Ukraińcy zarzucają Polakom "bycie pod wpływem Rosji".

źródło: kresy.pl

PS