Logo
Ukraiński IPN odpowiada na list polskich posłów

geopolityka.net

23 czerwca 2016 09:31

 

Szef ukraińskiego IPNu  Wołodymyr Wiatrowycz skomentował list polskich parlamentarzystów z PiSu do "ukraińskich przyjaciół" ws. polskiej oceny zbrodni na Wołyniu. Jednak zdaniem Wiatrowycza Polakom nie chodzi wcale o porozumienie, ale o jednostronne oskarżenia wymierzone w stronę ukraińską.

Jak przekonuje Wołodymyr Wiatrowycz Polacy uparcie nie chcą zrozumieć ukraińskiego punktu widzenia. Jak twierdzi szef ukraińskiego IPNu szacunek wobec Ukraińskiej Powstańczej Armii na Ukrainie nie ma żadnych antypolskich konotacji a ukraińscy bohaterowie z UPA uważani są za bohaterów nie ze względu na antypolskie postawy a przez pryzmat zaciętych walk z reżimem komunistycznym.

Zdaniem Wiatrowycza list jaki polscy posłowie wystosowali do Ukraińców świadczy jedynie o braku chęci porozumienia pomiędzy sąsiadami. Dodał również, że choć Ukraińcy świadomi są, że ich bohaterowie popełniali zbrodnie to nie należy przy tym zapominać także o polskich zbrodniach na ukraińskich cywilach.

Jednak istnienie takich faktów nie daje podstaw, by nazywać UPA czy Armię Krajową formacjami zbrodniczymi - stwierdził Ukrainiec dodając, że w Polsce upamiętnia się tzw. Żołnierzy Wyklętych, którzy mają więcej "za uszami" niż ukraińska partyzantka.

Szef ukarińskiego IPNu odniósł sie także do zgłoszonych w Sejmie projektów w sprawie upamiętnienia wydarzeń na Wołyniu, w których - jak pisze - antypolskie akcje określane są mianem ludobójstwa.

Ludobójstwo na Polakach oznacza zrzucenie winy wyłącznie na Ukraińców. Takie podejście uniemożliwia zrozumienie prawdziwej sytuacji, w której Ukraińcy i Polacy byli jednocześnie wśród ofiar, jak i wśród katów - podkreślił Wiatrowycz.

 

C.

za:rmf24