Logo
Unia Europejska powinna zabrać głos ws. dokumentów dot. Polski

www.commons.wikimedia.pl

20 maja 2016 17:51

„Rzeczpospolita” upubliczniła wyciek tekstu opinii Komisji Europejskiej. Rafał Bochenek, rzecznik rządu, skomentował zaistniałą sytuację: „Oczekiwałbym od przedstawicieli KE ustosunkowania się do tego, czy dokumenty, które dostały się do mediów, są prawdziwe i wiarygodne”.

Według "Rzeczpospolitej" premier Beata Szydło w rozmowie z wiceszefem KE zadeklarowała m.in. stopniowe wprowadzenie do TK sędziów wybranych przez PO. Bochenek stwierdził, że Polsce nie została przedstawiona żadna konkretna oferta.

Komisja Europejska zapowiedziała, że: „W poniedziałek wyda opinię na temat praworządności w Polsce, jeśli do tego czasu polskie władze nie podejmą działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Do opinii dotarł dziennik "Rzeczpospolita". Według niego opinia jest bardzo krytyczna. Frans Timmermans, Wiceprzewodniczący KE podkreślił w dokumencie, że dotychczasowy dialog nie przyniósł żadnych rozwiązań i dlatego KE publikuje opinię. "Bruksela uzależnia dalsze postępowanie od tego, jakie konkretne propozycje w ciągu 14 dni przedstawi nasz rząd"- możemy przeczytać.

Rafał Bochenek komentując zaistniałą sytuację zaznacza, że: „ wobec przecieków dotyczących projektu opinii Komisji Europejskiej rząd podejmie do poniedziałku oficjalne działania, ocenił, że "to bardzo przykra sytuacja, że takie dokumenty wyciekają z instytucji unijnych My jesteśmy w stałym kontakcie z instytucjami UE”.

paw

Źródło: www.wiadomości.wp.pl