Logo
UNIDO obchodzi swoje 50-lecie

9 grudnia 2016 14:57

W tym roku swoje 50-lecie obchodzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego, której głównym zadaniem jest wspieranie krajów rozwijających się w dziedzinie industrializacji.

Chiny są jednym z największych partnerów organizacji. Wraz z UNIDO współpracowały miedzy innymi w zakresie transferów własności intelektualnej oraz technologii, szkoleń, promocji handlu i inwestycji jak również promowaniu ekologii. UNIDO pomogło Państwu Środka podczas pierwszych dni reform „otwierania się na świat”. Wtedy też trudno było Chinom uzyskać doświadczenie od innych, szczególnie zachodnich krajów, z powodu utrudnionych mechanizmów kooperacji. Za pomocą swojej międzynarodowej sieci, UNIDO wysyłało chińskie delegacje do innych krajów, co było szczególnie istotne dla rządzących podczas ustanawiania np. specjalnych stref ekonomicznych (SSE).

W 2015 roku po szczycie ONZ dotyczącym rozwoju zrównoważonego zaadoptowano Agendę 2030 dla zrównoważonego rozwoju, to właśnie po tym wydarzeniu mówi się, że UNIDO i Pekin weszły w nowy etap swoich kontaktów.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn