Logo
Euroentuzjasta nowym prezydentem Austrii

wikipedia.org

23 maja 2016 16:55

W drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbyły się w niedzielę, minimalną przewagą głosów wygrał Alexander Van der Bellen. Kandydat wspierany przez partię Zielonych pokonał swojego rywala Norberta Hofera z prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) i to on obejmie urząd prezydenta Austrii.

Pomimo wcześniejszych spekulacji, wybory prezydenckie zwyciężył Alexander Van der Bellen. Rywalizacja była jednak zacięta, a o wygranej zadecydowała minimalna przewaga. Były przywódca Zielonych o urząd prezydenta ubiegał się jako kandydat niezależny. W pierwszej turze startował z opinią faworyta, dlatego też wyprzedzenia go przez Hofera aż o ok. 14 punktów procentowych było dużą niespodzianką. Portale społecznościowe pozytywnie komentują jednak wybór nowego prezydenta – jego rywal  prezentuje radykalnie prawicowe poglądy, a perspektywę jego zwycięstwa media opisywały jako „polityczne trzęsienie ziemi”.

Rywali dzielą przede wszystkim odmienne poglądy na temat integracji europejskiej. Hofer w referendum z 1994 r. głosował przeciwko wejściu Austrii do Unii Europejskiej, prowadzi politykę antyimigrancką i nawołuje do postawienia płotu na austriackich granicach. Van der Ballen jest z kolei zwolennikiem pełnej integracji europejskiej.

Wybory w Austrii są historyczne, gdyż po raz pierwszy od wielu lat odbyła się II tura, także po raz pierwszy w wyborach nie zwyciężył kandydat jednego z obu dominujących przez dziesięciolecia na scenie politycznej ugrupowań - socjaldemokratów i ludowców (chadeków).

 

 

NPo

Za: wiadomosci.onet.pl