Logo
W Ostrowii Mazowieckiej powstanie Muzeum-Dom rodziny Pileckich

27 grudnia 2016 19:16

We wtorek w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński oraz prezydent miasta Ostrów Mazowiecka  Jerzy Bauer podpisali umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum-Dom Rodziny Pileckich.

"Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej to przykład działania naszego ministerstwa, ukierunkowanego na wspieranie oddolnych inicjatyw, ważnych dla polskiej kultury i dziedzictwa –  powiedział podczas konferencji prasowej w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gliński. Inicjatywa ta w ocenie ministra jest przykładem „dobrego łączenia polityki centralnej, prowadzonej przez ministerstwo, i aktywności oddolnej, samorządowej. Ta umowa mówi o zaangażowaniu ministerstwa w prowadzenie tej nowej instytucji. Na jej funkcjonowanie ministerstwo przeznacza 1 mln zł rocznie, miasto przeznacza 200 tys. na prowadzenie muzeum. Oprócz tego ministerstwo przeznacza także 3,3 mln na 2-letni cykl renowacji, remontów Domu Pileckich i na zorganizowanie tam wystawy stałej".

Podczas wtorkowej uroczystości głos zabrała również inicjatorka projektu, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Magdalena Gawin. "Polska potrzebuje nie tylko muzeów w tak dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, ale także w miastach mniejszych (...) To ważne także dlatego, aby zachęcić lokalne samorządy do prowadzenia aktywnej polityki kulturalnej. Jeśli nie będą chciały tego robić z własnej inicjatywy, na pewno władza centralna tego nie będzie za nich mogła zrobić" - zauważyła Gawin.

 

MR

źródło: tvp.info