Logo
W Polsce powstała pierwsza aplikacja mobilna dla uchodźców. Dostępna m.in. w języku arabskim

13 stycznia 2017 12:57

Caritas Polska na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy uruchomiła pierwszą w Polsce aplikację mobilną dla obcokrajowców szukających schronienia w Polsce. Aplikacja poinformuje użytkowników o tym jaką pomoc prawną, medyczną i socjalną będą mogli otrzymać w Polsce, system geolokalizacji wskaże im najkrótszą drogę do celu.

W obliczu wzrastającej liczby osób uciekających przed wojną i szukających schronienia na terenie Polski, Caritas wychodzi im naprzeciw proponując innowacyjną formę pomocy - czytamy na stronie Caritas Polska. Rocznie organizacja pomaga prawie 2000 tys. takim osobom.

"Aplikacja pod nazwą „Pierwsze Kroki w Polsce” ma za zadanie pomóc nowo przybyłym w odnalezieniu się i adaptacji w Polsce".

 Będzie dostępna w językach arabskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Aplikacja będzie obsługiwana przez systemy iOS oraz Android, co pozwoli korzystać z niej jak największej liczbie zainteresowanych. Dzięki aplikacji cudzoziemcy dowiedzą się m.in.: jak zalegalizować swój pobyt w RP, jaki działa system pomocy socjalnej, gdzie można skorzystać ze wsparcia oraz jakie są ich prawa na rynku pracy oraz w zakresie opieki medycznej.

Jednymi z największych problemów migrantów i uchodźców są zagubienie i brak informacji, dla tego chcieliśmy dać im praktyczne narzędzie, z którego zawsze będą mogli skorzystać w dostępnym dla siebie języku – podkreślił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Caritas Polska przeprowadziła projekt w partnerstwie z Urzędem do Spraw Cudzoziemców. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Nowy Dom Polska”  z wykorzystaniem środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji.

 

źródło: caritas.pl

N.