Logo
W szpitalu doszło do zamiany ciał? Pogrzeb ostatniego żołnierza "Ognia" przełożony

28 grudnia 2016 20:43

Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie po zawiadomieniu rodziny mjr Zbigniewa Paliwody, żołnierza wyklętego o ps. Jur zmarłego 20 grudnia, że w szpitalu mogło dojść do zamiany ciał. Jur miał być pochowany w środę 28 grudnia z honorami wojskowymi na Cmentarzu Batowickim w Krakowie. Pogrzeb musiał zostać przełożony.

Z przeprowadzonych już ustaleń wynika, że w jednym z krakowskich szpitali 20 grudnia zmarło dwóch mężczyzn, w odstępie ok. pół godziny. Oba ciała trafiły do zakładu pogrzebowego. Jeden ze zmarłych został wydany na żądanie rodziny, która zleciła skremowanie zwłok i 23 grudnia pochowała szczątki na cmentarzu w jednej z podkrakowskich miejscowości. Pomyłka wyszła na jaw, kiedy po zwłoki dzień przed pogrzebem zgłosiła się rodzina zmarłego mjr. Zbigniewa Paliwody. - "W związku ze stwierdzonymi faktami uruchomiono całą procedurę, przesłuchano już członków zarówno jednej, jak i drugiej rodziny, zabezpieczono dokumentację w zakładzie pogrzebowym, krematorium i szpitalu" – powiedział prok. Dratwa.

Mjr paliwoda w czasie wojny walczył w Armii Krajowej, a po jej zakończeniu w 6. "krakowskiej" kompanii Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica", dowodzonego przez Józefa Kurasia "Ognia". Brał udział m.in. w brawurowej akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie. Niedługo po tym wydarzeniu został aresztowany przez WUBP w Krakowie. Wyrokiem WSR w Krakowie z 11 stycznia 1947 r. został jednak uniewinniony z braku wystarczającej ilości dowodów. Przez lata zajmował się sprawami kombatantów z okresu podziemia wojennego i powojennego. W 2015 r. prezydent Andrzeja Duda odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

MR

żródło: tvn24.pl