Logo
W Warszawie zainaugurowano Rok Kultury Węgierskiej

grafikapatriotyczna.pl

20 maja 2016 10:28

 

Podczas otwarcia VII Targów Książki w Warszawie ministrowie Piotr Gliński i Zoltan Balog zainaurgurowali Rok Kultury Węgierskiej.

Rok 2016 jest rokiem wyjątkowym jeśli chodzi o współpracę z naszymi partnerami z południa. Oprócz inauguracji węgierskiego sezonu kultury, rok 2016 niesie ze sobą także uchwałę o ustanowieniu Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, która została przyjęta w lutym br. przez Sejm i Senat RP oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier.

W związku z Rokiem Kultury Węgierskiej wkrótce będzie można zobaczyć wystawę w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie „Polish(ed)Hungarian". Zaplanowano także trasę koncertową zespołu Vagtazo Csodaszarvas, których płyty biją obecnie rekordy popularności na Węgrzech.

Jesienią Polacy uczczą również rocznicę Węgierskiej Rewolucji 1956. Jej upamiętnieniu będą towarzyszyć wystawy, koncerty, konferencje i pokazy filmów w całym kraju. W ramach obchodów 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji znajdzie się także występ budapeszteńskiego Teatru Narodowego, wystawa przedstawiająca złotą epokę węgierskiego malarstwa a także przegląd nowych filmów węgierskich. Zaplanowano ponadto warsztaty i konferencje.

C.

 

za:tvpinfo.pl