Logo
Wałęsa domaga się wyrzucenia Polski z Unii Europejskiej

16 grudnia 2016 17:58

"Nie lubię wypowiadać się przeciwko Polsce, ale nie mam wyboru. Musi być tak że jeśli należy się do klubu, do którego się nie pasuje, to cię wyrzucają". "Utrata prawa głosu (w UE) to za mało. Muszą nas wyrzucić" -  powiedział Lech Wałęsa w rozmowie z "Politico".

Wywiad ukazał się w najnowszym piapierowym wydaniu tygodnika wydawanego w Brukseli. Były prezydent po raz kolejny w bardzo ostrych słowach ocenił obecnie rządzących Polską. "Jestem na drodze do życia wiecznego, ale dopóki mam siłę, nie chcę pozwolić na zniszczenie Polski" . "Kaczyński łamie zasady i konstytucję oraz prawa i zasady podziału władzy. Jest niebezpieczny i nieodpowiedzialny. To się źle skończy" - oznajmił Wałęsa.

Póki co, jak przypomina tygodnik, została wszczęta bezprecedensowa procedura przeciwko Polsce w sprawie zbadania praworzadności w efekcie sporu rządu z Trybunałem Konstytucyjnym. Teoretycznie może się ona skończyć nałożeniem na Polskę sankcji, łącznie z utratą głosu w Radzie Unii Europejskiej. Jest to jednak mało realne, gdyż wymagałoby zgody wszystkich pozostałych państw członkowskich, a Węgry już zapowedziały, że za taką karą nigdy nie podniosą ręki.

 

MR

żródło: rp.pl