Logo
Wałęsa o podpisach z teczki "Bolka": Jeśli powiedzą, że pismo jest moje, to mam dwa wyjścia

15 listopada 2016 17:31

Do końca stycznia 2017 roku biegli Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie mają wydać opinię, czy odręczne pismo z teczki TW "Bolka" należy do Lecha Wałęsy. W wypowiedzi dla portalu wp.pl, Wałęsa zapowiedział, że jeśli eksperci powiedzą, że pismo jest jego, to mam on wtedy dwa wyjścia - wykonać badania za granicą, albo poczekać na zmianę władzy.

Biegli od maja prowadzą badania porównawcze pisma dotyczące teczki, w której znajduje się między innymi odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Były prezydent stanowczo zaprzecza autentyczności tych dokumentów. Śledztwo prowadzi białostocki pion śledczy IPN. Jak poinformował Prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Bogusław Tomasz Czerwiński, prokuratorzy Oddziałowej Komisji w Białymstoku przekazali do badań konieczny materiał dowodowy oraz porównawczy. Jak mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Lech Wałęsa, na 28 października był on wezwany do Krakowa do biura zajmującego się ekspertyzami sądowymi. Przedstawiono mi różne papierki. Pozbierano wszystko, co tylko jest możliwe, jakieś papiery z wojska. Chodziło prawdopodobnie o to, żebym potwierdzał, że to jest moje pismo, a wtedy będą się powoływali na to, że podobne pismo jest w teczkach znalezionych u Kiszczaka. Już mnie chyba nie będą wzywać ponownie, bo ileż można? - powiedział były prezydent. 

Lech Wałęsa pytany o to, co zrobi, jeśli biegli stwierdzą, że odręczne pismo w teczce "Bolka" należy do niego, odpowiedział: Jeśli powiedzą, że podpisy są moje, to wtedy mam dwa wyjścia. Albo natychmiast zgłosić się do przyjaciół z zagranicy i poprosić o zrobienie takich samych badań, albo poczekać aż ta grupa odejdzie i wtedy wyjaśnić, dlaczego doszło do tego, że takie były wyroki i pociągnąć winnych do odpowiedzialności. Takie dwie możliwości rozważam, ale nie wiem jeszcze, którą wybiorę.

NW

Źródło: wiadomosci.wp.pl