Logo
Walonia złamana, już nikt nie zatrzyma umowy CETA

27 października 2016 19:23

Nie pomogły protesty i opór. Ambasadorowie unijnych krajów wyrazili zgodę na podpisanie umowy handlowej z Kanadą. W czwartkowe popołudnie zawarte zostało porozumienie przedstawicieli rządu federalnego, regionów i społeczności językowych. To znaczy, że Walonia wycofała swoje weto, zatem nic nie stoi już na drodze umowy CETA. 

Zapadła także decyzja o częściowym, tymczasowym wejściu w życie handlowej części umowy. Wystarczy tylko ratyfikacja wszystkich krajów członkowskich UE. Jeden z europejskich dyplomatów przekazał PAP informacje, że już jutro odbędzie się procedura pisemna umożliwiająca wejście w życie umowy CETA. Według jego doniesień techniczne wątpliwości zgłaszało kilka krajów, lecz "wola polityczna" przesądziła o sprawie. 

Walonia, która jako ostatnia opierała się postanowieniom umowy, szczególnie zwracała uwagę na systemu arbitrażu inwestycyjnego (Investment Court System - ICS), który miałby służyć rozwiązywaniu sporów pomiędzy państwami a inwestorami. Przeciwnicy CETA ostrzegają - te zapisy mają w praktyce wzmocnić wpływy wielkich, zachodnich korporacji. Belgia zamierza zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z zapytaniem o zgodność tego systemu z prawem unijnym. Belgowie zastrzegli także prawo do uruchomienia klauzuli ochronnej "w razie nierównowagi rynkowej". 

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oznajmił, że gdy tylko wszystkie formalności zostaną sfinalizowane, zatelefonuje do premiera Kanady - Justina Trudeu. Zaplanowany na dzisiaj szczyt nie odbył się.

 

źródło: money.pl
BS