Logo
Warszawa: Pomnik rtm. Pileckiego na Żoliborzu jeszcze w tym roku

7 listopada 2016 14:15

Trwają ostatnie prace przy budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu, który ma być gotowy do końca 2016 roku. Data jego uroczystego odsłonięcia zostanie uzgodniona z rodziną rtm. Pileckiego i podana do publicznej wiadomości. 

Pomnik zostanie umisjscowiony w północnej części pasa między jezdniami al. Wojska Polskiego. Nawiązywał będzie w ten sposób do miejsca, gdzie rtm. Pilecki dał się złapać i wywieźć do obozu KL Auschwitz, w którym zorganizował ruch oporu. Cezary Jurkiewicz, radny miasta stołecznego Warszawy, podkreśla, że odsłonięcie pomnika rtm. Pileckiego będzie bardzo istotną dla Warszawy manifestacją wartości patriotycznych. 

To jest coś, co Warszawie się należy jako rzecz podstawowa, dlatego że rotmistrz Pilecki jest postacią, która według mnie jest jedną z najmniej nagłaśnianych do tej pory. Jest człowiekiem niebywałym, który oddając swoje życie miał też świadomość wiary, którą zawsze pokazywał. Myślę, że to jest ten obszar, który dla mnie osobiście jest ciągle nieodkrywany i nienależycie eksponowany – powiedział Cezary Jurkiewicz. 

NW

Źródło: TVP Info