Logo
Waszczykowski i Błaszczak w Londynie. "Polacy zasługują na ochronę i opiekę"

6 września 2016 08:51

 

Szef MSZ Witold Waszczykowski wraz z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem polecieli w poniedziałek do Londynu w związku z pobiciami mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków. Polscy ministrowie spotkali się ze swoimi odpowiednikami.​

Rozmowa była skoncentrowana na sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii oraz wyjaśnieniu wydarzeń, z których jedno miało tragiczny charakter. W niedzielę w Harlow (hrabstwo Essex) doszło do kolejnego ataku na Polaków. Nad ranem dwaj mężczyźni zostali pobici przed pubem. 

Przypomnieliśmy więc władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy są grupą, która integruje się dobrze ze społeczeństwem brytyjskim, która ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę. Strona polska jest zobowiązana, że wielu brytyjskich polityków potępiło incydenty przeciw Polakom, m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May.  – podkreślił Waszczykowski. Rozmawialiśmy dzisiaj szczegółowo ponad godzinę, jak dalej wybrnąć z tej sytuacji, jak możemy pomóc, czego możemy się spodziewać od władz brytyjskich, jak mogą zapewnić dalej bezpieczeństwo Polakom – relacjonował szef polskiej dyplomacji. Przez te kilkadziesiąt lat znacząca populacja Polaków w Wielkiej Brytanii nie doznawała żadnych problemów, żadnych krzywd. Kilka miesięcy temu, na marginesie rozbudzonej kampanii przed decyzją o Brexicie i po referendum, zaczęły się pojawiać incydenty wobec Polaków – powiedział szef MSZ. 

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd zapewniła, że będzie bacznie przypatrywać się prowadzonemu postępowaniu, którego celem jest ujawnienie sprawców.

Natalia Wiślińska

Źródło: TVP Info