Logo
Watykan krytykuje Polskę za niechęć do muzułmanów?

25 lipca 2016 09:16

Włoski dziennik La Stampa informuje o komunikacie Watykanu, w którym krytykuje polski Kościół i władze m.in. za niechęć do muzułmanów. Według rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, przekonuje jednak, że raport nie jest oficjalnym stanowiskiem Watykanu, choć on sam występuje w dokumencie.

Przed rozpoczynającymi się we wtorek w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży Watykan wydał komunikat prasowy, zawierający również doniesienia rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, Pawła Rytela-Andrianika. Według włoskiej gazety rzecznik Episkopatu Polski informuje tam o rasistowskich incydentach w polskich miastach: w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Zgorzelcu, prześladowaniu studentów, którzy przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus, a także o nacjonalistycznych grupach, które są silne w Warszawie czy Wrocławiu.

Komunikat jest fragmentem raportu polskiego księdza, który miał zawierać stwierdzenia, że lęk przed muzułmanami, w pewien sposób zrozumiały po atakach terrorystycznych, jest sztucznie podsycany przez część polityków.

Oświadczenie Watykanu, ustami polskiego księdza mówi także o mówi o tym, że imigracja to dla Polaków zjawisko nowe, a brak publicznej debaty, skomplikowane procedury migracyjne, niewystarczające zaangażowanie rządu i organizacji pozarządowych, a także brak edukacji na temat różnorodności etnicznej, kulturowej czy religijnej, nie pomagają w zmniejszeniu lęku przed obcymi. 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przekonuje jednak, że raport nie jest oficjalnym stanowiskiem Watykanu czy KEP, ale zbiorem informacji dotyczących sytuacji w Polsce na podstawie doniesień medialnych i że włoskie media źle zrozumiały go jako upomnienie Watykanu.

 

Źródło: gazeta.pl

DZ