Logo
We Włoszech zalegalizowano homozwiązki

wikipedia.org

12 maja 2016 10:33

 

Włoska Izba Deputowanych przyjęła w środę ustawę o zalegalizowaniu związków cywilnych osób tej samej płci. Premier, Matteo Renzi uznał tę ustawę za jeden ze swych priorytetów.

Zdaniem premiera ustawa o homozwiązkach przyjęta przez włoski parlament jest powodem dla świętowania nie tylko dla rządu ale przede wszystkim dla wielu włoskich obywateli, którzy przez lata czekali na uprawomocnienie swoich związków.

Zapisujemy kolejną stronę w historii Włoch, jakich chcemy - oświadczył premier Renzi.

Przyjęcie ustawy, które poprzedziło głosowanie nad wotum zaufania dla rządu spotkało się z licznymi protestami, głównie środowisk katolickich. Zdaniem Episkopatu Włoch procedura głosowania nad wotum zaufania uniemożliwiająca dyskusje w Izbie jest karygodnym posunięciem, gdyż nie dopuszcza się do dyskusji nad kwestią moralną przyjętej właśnie ustawy.

Za ustawą głosowało 372 deputowanych, przeciwko było 51. Przyjęta we Włoszech ustawa o homozwiązkach nie zrównuje ich co prawda z małżeństwami i nie daje też prawa do adopcji dzieci lecz istnieją obawy, że adopcje dla par homoseksualnych zostaną wprowadzone inną drogą, która została "otworzona" dzięki wyżej wspomnianej ustawie.

 

C.

 

za:gosc.pl