Logo
Węgierski rząd nie oszczędza na rodzinach

28 grudnia 2016 17:50

Bence Retvari, sekretarz stanu w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich Węgier, zapowiedział zwiększenie w przyszłym roku świadczeń i ulg dla rodzin.

Od 1 stycznia wrasta ulga podatkowa dla 350 tys. rodzin z dwojgiem dzieci. Jak powiedział, zwiększy się ona do 30 tys. ft (427 zł) z 20 tys. (284 zł) w bieżącym roku. Docelowo ma wynieść 40 tys. ft do 2019 r. Od początku roku poszerzają  się także ulgi dla młodych małżeństw. Dotąd mogły one korzystać tylko z ulgi podatkowej dla osób pobierających się po raz pierwszy (pary, w których co najmniej jedna osoba zawiera związek małżeński po raz pierwszy, mogą przez 2 lata korzystać z ulgi podatkowej wynoszącej 5 tys. ft, czyli 71 zł miesięcznie). Teraz – jeśli w ciągu 2 lat urodzi im się dziecko - będą mogły równocześnie otrzymywać ulgę podatkową z tytułu pierwszego dziecka. Minister zwrócił także rówenież, że od 1 stycznia spada stawka podatku VAT na niektóre artykuły spożywcze, w tym świeże mleko, jajka i mięso kurze, co dla rodziny z dwojgiem dzieci ma oznaczać średnią oszczędność 35-40 tys. ft (500-570 zł).

W sumie Węgry przyszłym roku mają przeznaczyć na wsparcie dla rodzin 4,7 proc. PKB, co uplasuje ich w czołówce krajów OECD.

 

MR

źródło: rp.pl