Logo
Węgry przeciwko zwiększeniu kompetencji UE

4 września 2016 14:42

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na antenie Radia Kossuth oświadczył, że nie może być mowy o przekazaniu Brukseli nowych kompetencji. Ocenił też, że z punktu widzenia przyszłości Unii konieczne jest kontynuowanie procesu jej poszerzenia, odnowienie pragmatycznych kontaktów z Rosją oraz poszukiwanie zewnętrznych sojuszów.​

Nie może być nawet mowy o przekazaniu Brukseli nowych kompetencji, bo dobre odpowiedzi na niewątpliwie poważne wyzwania minionego okresu zrodziły się na poziomie państw członkowskich. Dlatego jest coraz istotniejsze, by utrzymać kompetencje decyzyjne na szczeblu państw członkowskich – oznajmił Szijjarto. 

Minister wyraził opinię, że V4 jest obecnie najściślejszym sojuszem w UE. Jak zaznaczył, współpraca wyszehradzka przyniosła regionowi historyczny pokój, co potwierdzają gesty dyplomatyczne ostatnich lat. To pokazuje, że sojusz wyszehradzki jest obecnie w najlepszym stanie w swej historii – ocenił. Dodał również, że właśnie teraz istnieje potrzeba współpracy państw środkowoeuropejskich, m.in. ze względu na wyzwania stojące przed Unią Europejską.Minister zaznaczył, że według Grupy Wyszehradzkiej silną integrację europejską można oprzeć tylko na silnych państwach członkowskich.

Natalia Wiślińska

Źródło: onet.pl