Logo
Węgrzy decydują o osiedlaniu imigrantów w swoim kraju. Wynik niemal pewny

fot. Viktor Orban/Facebook

2 października 2016 10:10

Dziś Węgrzy biorą udział w referendum, które ma być głosem w sprawie relokacji imigrantów. Nie będzie niespodzianek. Wszystkie sondaże wskazują, że rodacy Wiktora Orbana opowiedzą się przeciwko planom władz Unii Europejskiej, która rozważała przymusowe rozdzielanie liczb imigrantów na poszczególne kraje Wspólnoty.

Węgrzy biorą udział w referendum, w którym postawiono pytanie: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?". Referendum zostało zainicjowane przez rząd, który dostanie od narodu mocną kartę przetargową w rozmowach z Unią Europejską. Według wszystkich sondaży Węgrzy opowiedzą się przeciwko przymusowi relokacyjnemu. 

Do oddania głosu na "nie" zachęcał rząd i Jobbik, do bojkotu referendum namawiała Węgierska Partia Socjalistyczna a do głosowania "za" przekonywała Węgierska Partia Liberalna. Według sondaży respondenci zdecydowani wziąć udział w referendum aż w 74 proc. zamierzają zagłosować na "nie".

PJ
Źródło: TVN24