Logo
Weto Ziobry w sprawie umowy CETA? Brak zgody w rządzie

fot. Paweł Jaworski

3 października 2016 16:41

CETA, która proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą budzi wiele kontrowersji. W tej sprawie nie ma też porozumienia w rządzie. Według informacji medialnych największym jej przeciwnikiem jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Spór ma toczyć się wokół ministra Mateusza Morawieckiego - orędownika przyjęcia umowy CETA a Zbigniewem Ziobrą i Patrykiem Jakim. Umowa między Unią Europejską a Kanadą ma zostać przyjęta w październiku, w trakcie szczytu UE-Kanada. Według ministerstwa sprawiedliwości umowa budzi kontrowersje ponieważ zgodnie z jej zapisami, w sporach między korporacjami a Polską rozstrzygać będzie sąd arbitrażowy składający się z przedstawicieli Kanady, UE i osób trzecich. Według Zbigniewa Ziobry problemem jest brak gwarancji na to, że w składzie będzie zasiadał jakikolwiek Polak. Taka konstrukcja prawna według resortu sprawiedliwości stawia Polskę w niekorzystnej pozycji.  

Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE–Kanada (CETA) wynegocjowane w 2014 roku, oraz wciąż negocjowane między Unią Europejską a USA Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) wzbudzają wiele kontrowersji w całej Europie.

PJ
Źródło: Onet