Logo
Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską!

pzm.net

24 czerwca 2016 08:50

 

To już pewne, we wczorajszym referendum ws. Brexitu mieszkańcy Wysp zadecydowali za wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Za wyjściem z UE głosowało 51,9 proc. Brytyjczyków.

Jak po przeliczeniu wszystkich głosów podała stacja BBC za wyjściem z UE opowiedzialo się 51,9 proc. głosujących a więc ponad 17mln Brytyjczyków, zaś 48,1 proc. chciało pozostania kraju w Unii tj. 16,1 mln uprawnionych do głosowania. Wczorajsza frekwencja wyniosła 72,2 proc.

Po Wielkiej Brytanii eurosceptyczna fala zalewa Europę. Cieszą się eurosceptycy, cieszy się Nigel Farage.Referendum ws. wyjścia z UE chce także liderka francuskiego Frontu Narodowego,Marine Le Pen.

Zwycięstwo wolności! Tak jak domagałam się tego od lat, trzeba teraz przeprowadzić takie samo referendum we Francji i  krajach UE - napisała Le Pen na Twitterze.

Francuzce wtóruje szef antyunijnej i antyimigranckiej holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders - Chcemy odpowiadać za nasz kraj, nasze własne pieniądze, nasze granice i naszą politykę imigracyjną - oświadczył Wilders również domagając się referendum.

Tymczasem wyjście z unijnych struktur może oznaczać dla Wielkiej Brytanii poważny rozłam. Irlandia Północna już zapowiedziała, że Londyn wychodząc z UE utracił wszelki mandat by reprezentować interesy mieszkańców Irlandii co oznaczać może jedynie nasilenie separatystycznych dążeń Irlandczyków, i nie tylko.

C.

za:rmf24