Logo
Wielka Brytania planuje obniżkę CIT do 10 proc. po Brexicie

24 października 2016 08:18

Jak informuje "Sunday Times", Wielka Brytania może zmniejszyć podatek CIT do 10 proc., jeśli Unia Europejska nie uzgodni z Londynem umowy o wolnym handlu po Brexicie lub będzie blokować dostęp do swego rynku brytyjskim firmom finansowym.

Według gazety autorami tego pomysłu są doradcy premier Theresy May, którzy zareagowali w ten sposób na rosnące obawy rządu, że państwa Unii Europejskiej przyjmą w negocjacjach na temat Brexitu bardzo twarde stanowisko. Jak tłumaczy rozmówca "Sunday Times" zapowiedź obniżenia podatku korporacyjnego z 20 do 10 proc. ma być sposobem wywarcia nacisku na Unię, aby umożliwiła brytyjskim firmom z sektora usług finansowych dalsze działanie na europejskim rynku na preferencyjnych warunkach.

Na początku lipca ówczesny minister skarbu Wielkiej Brytanii George Osborne ogłosił, że rząd rozważa obniżenie podatku korporacyjnego do poziomu około 15 proc., by zrównoważyć niekorzystne konsekwencje Brexitu i zapobiec przenoszeniu miejsc pracy oraz całych operacji biznesowych na kontynent. Osborne argumentował, że po wyjściu ze Wspólnoty Zjednoczone Królestwo potrzebować będzie "gospodarki superkonkurencyjnej". Jak komentuje Reuters, cięcie brytyjskich podatków mogłoby odciągnąć firmy z UE do Zjednoczonego Królestwa i stanowić bodziec dla jego gospodarki. Co więcej, Londyn zbliżyłby się w tym zakresie do Irlandii, która ma jedne z najniższych podatków w Europie, a w związku z tym jest siedzibą wielu ogromnych, międzynarodowych firm.

NW

Źródło: tvn24bis.pl