Logo
Wielka Brytania zagłosuje czy przedłużyć program atomowy

18 lipca 2016 14:58

Brytyjska Izba Gmin głosować będzie dzisiaj nad przedłużeniem programu nuklearnego "Trident". Głosowanie będzie pierwszym ważnym sprawdzianem dla nowej premier Theresy May, ale przede wszystkim testem jedności lewicy. 

 

Trident to program uruchomiony w końcówce zimnej wojny jako element doktryny odstraszania i ważna część polityki obrony w Sojuszu Północnoatlantyckim. Głowice atomowe przewożone na łodziach podwodnych brytyjskiej marynarki wojennej w pełni działania znalazły się jednak dopiero w połowie lat 90., kiedy zimna wojna już się dawno skończyła. Na Wyspach Brytyjskich od wielu lat toczy się gorąca dyskusja dotycząca przedłużania programu. Tradycyjnie mocno sprzeciwia się temu Szkocka Partia Narodowa.

Przedłużenia programu nie chce również część brytyjskiej Partii Pracy, która pod przywództwem Jeremego Corbyna jest podzielona jak nigdy wcześniej. W dzisiejszym głosowaniu należy się jednak spodziewać, że to większość członków Partii Pracy zagłosuje za przedłużeniem programu - wbrew woli skrajnie lewicowego lidera.

PS