Logo
Wielka czystka w Turcji. Represje spadły na 50 tys. osób

fot. Wikimedia Commons

20 lipca 2016 10:17

Od nieudanego puczu w Turcji represje spadły na ok. 50 tys. osób - informuje agencja Reuters. Z prześladowaniami spotkali się żołnierze, policjanci, sędziowie, urzędnicy cywilni, a także nauczyciele.

Zaraz po nieudanym zamachu stanu Erdogan oświadczył, że będzie dążył do "wykorzenienia" wpływów Fethullaha Gulena, muzułmańskiego duchownego przebywającego w USA. Prezydent Turcji oskarżył go o kierowanie grupą spiskowców.

Rzecznik Erdogana powiedział mediom, że rząd przygotowuje formalny wniosek o ekstradycję Gulena. Wcześniej głowa tureckiego państwa zarzekała się, że każdy kraj udzielający schronienia tej osobie, nie jest "przyjacielem Turcji".

We wtorek odbyła się rozmowa telefoniczna pomiędzy Erdoganem a Obamą. Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał do "okazania wstrzemięźliwości" w ferowaniu wyroków i oskarżeń. 

Szefowie resortów obrony obu państw dyskutowali również nad kwestią bazy NATO Incirilik, która od kilku dni jest pozbawiona prądu. Jednostka ma znaczenie strategiczne - przetrzymywane są w niej głowice nuklearne; także stamtąd były prowadzone ataki powietrzne przeciwko Państwu Islamskiemu.

 

źródło: Reuters

N.