Logo
Wielkie narodowe czytanie. Inauguracja z parą prezydencką

3 września 2016 09:00

Już po raz piąty odbędzie się Narodowe Czytanie, tym razem „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Prezydent Andrzej Duda z małżonką rozpoczną tę ogólnopolską akcję w ogrodzie Saskim w Warszawie.

Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tym razem lektura nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. „Quo Vadis” będzie można usłyszeć w całym kraju w kilkuset miejscowościach – na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury. 

Narodowe czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, obejmując patronat nad tym wydarzeniem. Czytany był wówczas „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Następnie słuchaliśmy „Zemsty” Aleksandra Fredry, potem „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalki” Bolesława Prusa.

Natalia Wiślińska

Źródło: TVP Info