Logo
Wikileaks ujawnia 300 tys. rządowych e-maili Turcji

20 lipca 2016 11:41

Portal Wikileaks opublikował 300 tys. wiadomości e-mail wysyłanych przez członków rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). To odpowiedź na represje Erdogana po nieudanym zamachu stanu.

Najnowsza wiadomość datowana jest na 6 lipca br., najstarsza zaś na 2010 r. E-maile zostały wykradzione z oficjalnej domeny partii, "akparti.org.tr". Jak twierdzą hakerzy, materiał został pozyskany na tydzień przed puczem, jednak prześladowania przeciwników politycznych ze strony rządu "zmusiły ich do publikacji".

Wikileaks napisało również, że zarówno zgromadzone wiadomości jak i źródła pozwalają na ustalenie kto rzeczywiście był zamieszany w zamach stanu, a kto nie. 

Ponadto poczta elektroniczna była wykorzystywana przede wszystkim do kontaktu z podmiotami zagranicznymi. Wrażliwe sprawy wewnętrzne były zazwyczaj omawiane w inny sposób - twierdzą autorzy przecieku.

 

RELEASE: 294,548 emails from Turkey's ruling political party, Erdoğan's AKP #AKPemails https://t.co/1Yof7YZpH7 pic.twitter.com/vFw8KLMIsX

— WikiLeaks (@wikileaks) 20 lipca 2016

źródło: wikileaks.org

N.