Logo
Wilno: złożono serce marszałka Józefa Piłsudskiego!

www.commons.wikimedia.pl

12 maja 2016 22:32

Serce marszałka Józefa Piłsudskiego zostało złożone na Cmentarzu na Rossie gdzie przedstawiciele Ambasady RP w Wilnie oraz lokalni politycy wzięli udział w uroczystościach.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935r. Rok później wśród grobów żołnierzy wojny 1920 r. serce Piłsudskiego złożono w specjalnej mogile wraz z prochami jego matki Marii z Billewiczów Piłsudskiej. Miejsce to do dziś jest obok Ostrej Bramy, swoistym duchowym centrum dla Polaków na Wileńszczyźnie. I dziś zebrali się oni przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Ambasador RP w Wilnie Jarosław Czubiński mówił w trakcie uroczystości: „Zebraliśmy się tutaj zwabieni tym ogniem, żarem, które z tego grobowca emanuje na nas wszystkich do dnia dzisiejszego. Zebraliśmy się po to, żeby wspomnieć tego Wielkiego Polaka, który zawsze mówił, że Wilno jest jego miastem ukochanym. I stąd też w wykonaniu jego testamentu, jego woli to Serce zostało tutaj złożone”.  Ambasador skonstatował iż sam marszałek byłby dumny widząc młodzież, która tak licznie przybyła na miejsce jego pochówku. Stwierdził, że ci młodzi ludzie mają: „polskość nie tylko w swoich sercach, ale i czynach poprzez naukę przenoszą w przyszłość”.

Wartę honorową przy Mauzoleum pełnili żołnierze Wojska Polskiego. Na uroczystości przybył również prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz, który również zabrał głos i mówił: „W tym miejscu gromadzimy się kilka razy do roku, a może nawet kilkanaście. Tu obchodzimy święta narodowe. Tu mówimy o naszej tożsamości. Tu składamy hołd podczas wielkich wydarzeń. To miejsce święte, drogie każdemu Polakowi”.

paw

Źródło: www.kresy.pl