Logo
Wirus HIV plagą gejowskich klubów

fot. Wikimedia Commons

2 sierpnia 2016 13:53

7,2 proc. bywalców warszawskich klubów dla gejów jest zarażonych wirusem HIV - czytamy w "Rzeczpospolitej". Badanie o nazwie "Sialon II" zostało przeprowadzone trzy lata temu, jednak wyniki opublikowano dopiero teraz.

Osoby zaangażowane w przeprowadzenie badania, pracowały w miejscach publicznych przeznaczonych głównie dla homoseksualistów. Ankieterzy pobierali materiał pod postacią przesączu z jamy ustnej, który był następnie badany pod względem zakażenia wirusem HIV. W projekcie wziął udział Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).

W Warszawie badanie przeprowadzono na 405 próbkach. W innych miastach europejskich wskaźnik prezentuje się jeszcze gorzej. Przykładowo w Bukareszcie wynosi 18 proc., w Lizbonie 17,1 proc. a w Barcelonie 14,2 proc. 

Wyniki pokazują również, że bywalcy gejowskich klubów znacznie częściej są nosicielami groźnego wirusa niż reszta społeczeństwa. W Polsce chorych na HIV bądź AIDS jest 19 tys. osób, a więc tylko pół promila populacji.

Ponadto z danych NIZP-PZH wynika, że 59 proc. zakażeń w 2015 r. dotyczy osób o skłonnościach homoseksualnych. Może świadczyć to o luźnym podejściu do życia seksualnego - komentuje były wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

 

źródło: rp.pl

N.