Logo
Władze Nowej Sarzyny zawieszają współpracę z Ukrainą w reakcji na kult Bandery

26 października 2016 16:19

Jak informuje portal kresy.pl, Rada Miejska Nowej Sarzyny zawiesiła współpracę z miastem partnerskim Dolina na Ukrainie po tym, jak jego władze nadały Stepanowi Banderze tytuł honorowego obywatela miasta. Rada w specjalnym oświadczeniu uznała to za sprzeczne z duchem umowy o współpracy partnerskiej.​ Oświadczenie zostało przyjęte przez radnych jednogłośnie.

W oświadczeniu wskazano, że „w razie dalszego trwania stanu obecnego”, Rada uznaje za zasadne zawieszenie współpracy, a w przyszłości wypowiedzenie umowy o współpracy. W sytuacji, gdy władze partnerskiego miasta wynoszą na piedestały człowieka odpowiedzialnego za śmierć wielu tysięcy naszych rodaków, to nie możemy tego przemilczeć - tłumaczyli radni w trakcie obrad. Zaznaczyli, że partnerstwo powinno polegać na szacunku względem partnera. Podkreślono także, że oświadczenie dotyczy wyłącznie postępowania władz miasta Dolina, nie zaś jego mieszkańców. Jest to reakcja na postępowanie władz miasta Dolina – powiedział radny Jacek Wojdałowicz.

Rada Miejska Nowej Sarzyny zapowiada zerwanie umowy o współpracy, jeśli władzie miasta Dolina nie podejmą zmian związanych z przyznaniem tytułu honorowego obywatelstwa miasta Stepanowi Banderze.

NW

Źródło: kresy.pl