Logo
Władze Warszawy ignorują prośby kombatantów. "To lekceważenie"

fot. Wikimedia Commons

28 czerwca 2016 18:26

Władze miasta Warszawy ignorują prośby Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP. Przedstawiciele środowisk kombatanckich po raz kolejny złożyli wniosek o zmianę nazwy przystanku metra "Świętokrzyska" na "Świętokrzyska PAST-a". Niestety bezskutecznie.

"W swoim wniosku weterani zwrócili uwagę, że budynek dawnej Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej jest miejscem szczególnym na historycznej mapie Warszawy" - informuje Radio Maryja. 

Ostatnie podejście było poczynione w 2013 r., ale wówczas radni Stolicy nie zgodzili się na zmianę, zasłaniając się uprawianiem niepotrzebnej martyrologii. 

Wiceprezes Federacji dr inż. Leonard Kapiszewski w rozmowie z Radiem Maryja podkreśla wagę tego miejsca. "Uważamy, że ten przystanek, PAST-a metro, powinien być określony tą szczególną nazwą, ponieważ daje to szczególnie osobom, które przyjeżdżają do Warszawy albo mają ten kontakt z Warszawą sporadyczny, odniesienie do tego miejsca, które jest wielkim symbolem i zostało uświęcone w okresie, kiedy trwało powstanie. Dlatego też dziwimy się bardzo, że Rada Miasta Warszawy z lekceważeniem podeszła do tej propozycji" - mówił.

Słynny budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przez cały okres Powstania Warszawskiego był miejscem zaciętych walk. Mimo silnego naporu nieprzyjaciela, aż do końca zrywu pozostał w polskich rękach.

 

źródło: radiomaryja.pl

N.